Wczoraj doszło do spotkania pomiędzy ambasadorami Stanów Zjednoczonych i Niemiec, Georgette Mosbacher i Arndtem Freytagiem von Loringhovenem. Zagraniczni dyplomaci poinformowali, że wśród poruszanych tematów znalazła się między innymi wolność mediów w naszym kraju. Ma to zapewne związek ze wspólnym interesem Ameryki i Niemiec w kwestii zablokowania planów repolonizacji tego sektora.

Relacja ze wspólnej kolacji Mosbacher i von Loringhovena jest bardzo lakoniczna. Informację o niej zamieścił na Twitterze sam niemiecki ambasador. „Serdecznie dziękuję Georgette Mosbacher @USAmbPoland za wspaniałą przyjacielską kolację! Tematy naszych rozmów to stosunki transatlantyckie, Trójmorze i wolność mediów w Polsce” – można przeczytać we wspomnianym medium społecznościowym.

Można się domyślić, że dyplomaci z USA i Niemiec mają w tym zakresie wspólne interesy. Mosbacher od dawna jest zaangażowana w obronę stacji TVN, która należy do amerykańskiej korporacji Discovery. Z kolei Niemcy obawiają się rządowych planów repolonizacji mediów, uderzających głównie w niemiecką dominację na rynku prasy lokalnej i należących do niej portali internetowych.

Nie powinno też dziwić poruszenie tematyki Trójmorza. W Tallinnie przez ostatnie dwa dni odbywał się bowiem szczyt tej inicjatywy, mającej wsparcie Stanów Zjednoczonych.

Na podstawie: twitter.com, tysol.pl.