Szef szwedzkiej policji Anders Thornberg wprost przyznał, że wzrost przestępczości i przemocy gangów jest związany z masową imigracją. Funkcjonariusze nie są zaś w stanie reagować na rosnącą liczbę strzelanin i zamachów bombowych, bo muszą między innymi zajmować się blisko 24 tysiącami prób samobójczych rocznie.

Thornberg zorganizował konferencję prasową dotyczącą bezpieczeństwa Szwecji. W jej trakcie poinformował, że w 2020 i 2021 roku w jego kraju zastrzelonych na ulicach zostało łącznie ponad sto osób. To właśnie działalność przestępczych gangów jest obecnie największym zagrożeniem. Składają się zaś one z imigrantów niezintegrowanych z resztą społeczeństwa.

Zdaniem szefa szwedzkiej policji sytuacja stała się niezwykle poważna. Jest ona związana głównie z gwałtownym wzrostem popytu na narkotyki, przyspieszającym rozwojem technologicznym i cyfryzacją, masową imigracją i brakiem integracji.

Z powyższych powodów Thornberg opowiada się między innymi za reformą systemu społecznego. Pracownicy socjalni powinni być więc obecni na wszystkich 61 „wrażliwych obszarach” w Szwecji, a kary za przestępczość zorganizowaną winny zostać podwyższone. W tym ostatnim przypadku pomogłaby chociażby łatwiejsza konfiskata majątku.

Policjant zwrócił uwagę na problem związany z wymianą informacji pomiędzy służbami i urzędami. Po części jest to związane z przepisami o ochronie danych osobowych, ale z drugiej strony państwo nie chce, aby w rejestrach podawano kraje pochodzenia petentów.

Funkcjonariusze są poza tym obciążeni dodatkową pracą. Zdaniem Thornberga prawdziwą plagą są próby samobójcze. Tylko w ubiegłym roku policja przyjęła 24 tys. zgłoszeń w takich sprawach. Konieczne jest więc zajęcie się przez państwo wieloma chorymi i zarazem młodymi ludźmi.

Minister sprawiedliwości i spraw wewnętrznych Morgan Johansson zapowiedział skierowanie do parlamentu trzech projektów legislacyjnych. Pozwolą one głównie na podwyższenie kar za udział w grupach przestępczych, łatwiejszą konfiskatę majątków czy na wprowadzenie instytucji świadka koronnego.

Na podstawie: nyheteridag.se, infosecurity24.pl.

Zobacz również: