Znany producent sprzętu elektronicznego Panasonic zdecydował się na wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy. Dodatkowy dzień wolny ma dać możliwość pracownikom w samorozwoju, a ponadto ma przyciągnąć do firmy młodych specjalistów. W Japonii na skrócenie czasu pracy decyduje się zresztą coraz więcej przedsiębiorstw.

Dyrektor generalny japońskiego koncernu, Yuki Kusumi, ogłosił wprowadzenie zmian na spotkaniu z inwestorami. Tym samym firmy wchodzące w skład całej grupy Panasonic mają przestawić się na czterodniowy, zamiast dotychczasowego pięciodniowego, dzień pracy. Kusumi twierdzi, że obowiązkiem koncernu jest wprowadzenie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym pracowników.

Dodatkowy dzień wolny będą oni mogli spędzić bowiem na samorozwoju, albo na wolontariacie w swoich lokalnych społecznościach. Panasonic nie wyklucza dodatkowo, że część z pracowników znajdzie czas na podjęcie dodatkowej pracy. Ponadto koncern w razie przenosin swoich firm pozwoli dotychczas zatrudnionym na wykonywanie pracy zdalnej w dotychczasowym miejscu zamieszkania.

Jednym z głównych celów Panasonica jest przyciągnięcie do niego młodych specjalistów wysokiej klasy. Wymusza to zresztą panująca na rynku pracy konkurencja.

Zwłaszcza firmy z branży technologicznej od kilku lat wprowadzają skrócony czas pracy. Co prawda wciąż więcej niż dwa dni gwarantowanego przez prawo czasu wolnego oferuje tylko 8 proc. japońskich przedsiębiorstw, ale ich liczba cały czas się zwiększa.

Na podstawie: japantimes.com.