szwajcarska partia ludowa Jak podaje francuska agencja prasowa AFP, aktywny działacz liberalnej Radykalno-Demokratycznej Partii Szwajcarii i przewodniczący Federalnej Komisji Przeciwko Rasizmowi – Georg Kreis – zapowiedział podjęcie działań w celu zmiany języka, jakim będą posługiwały się szwajcarskie partie polityczne podczas kampanii do nadchodzących wyborów parlamentarnych.

Kreis zamierza wznowić prowadzoną przez swoją federację kampanię „Fair Play w wyborach” (niem. Fairplay im Wahlkampf), mającą za zadanie uregulować hasła i slogany, którymi – ich zdaniem – powinny posługiwać się partie polityczne. Część komentatorów uważa jednak, że w rzeczywistości celem kampanii jest wymuszenie ograniczenia dyskusji na niewygodne tematy – wyszczególniając problem niekontrolowanej imigracji i wykluczenia społecznego.

Inicjator „Fair Play w wyborach” nie ukrywa motywów swoich działań – w wywiadzie dla AFP powiedział, że jego celem jest powstrzymanie antyimigranckiej retoryki, którą posługują się członkowie Szwajcarskiej Partii Ludowej. Jego zdaniem, dzięki SVP okres wyborów w Szwajcarii stał się „narzędziem do propagowania rasizmu i ksenofobii”.

Wszystko to za sprawą plakatów promujących proponowane przez ludowców projekty, do których zaliczyć można udane kampanie opowiadające się np. za wydalaniem z kraju cudzoziemców-kryminalistów, czy wstrzymaniem budowy kolejnych meczetów na terenie Szwajcarii. Każdy z promowanych na plakatach projektów został zaakceptowany przez szwajcarskie społeczeństwo w demokratycznych referendach. Pod koniec ubiegłego miesiąca SVP rozpoczęła zbieranie podpisów pod kolejną budzącą kontrowersje w mediach inicjatywą – tym razem jest to projekt ustawy organiczającej masową imigrację (czytaj: LINK), który według wstępnych sondaży również zakończy się po myśli partii ludowców.

Chociaż Georg Kreis jasno przedstawił cel swojej kampanii, a więc chęć powstrzymania haseł Szwajcarskiej Partii Ludowej, w dalszej części wywiadu dla AFP stwierdza, że „Fair Play w wyborach” skierowana jest przede wszystkim do społeczeństwa. „- Chcemy wyprzeć z poszczególnych grup społecznych oszczercze hasła kierowane przeciwko imigrantom i uchodźcom” – mówi Kreis. Na ile „wyparte” ze szwajcarskiego społeczeństwa są hasła propagowane przez SVP pokażą nadchodzące wybory – póki co, zdecydowana większość sondaży wskazuje, że zakończą się one jej zwycięstwem.

 

na podstawie: afp.com