Chińskie przedsiębiorstwa pobiły w zeszłym roku swój dotychczasowy rekord pod względem liczby inwestycji na terenie Polski. Ogółem zainwestowali oni więcej pieniędzy niż w sumie przez ostatnich szesnaście lat, stąd wartość napływu chińskich inicjatyw do naszego kraju wyniosła blisko 563 miliony dolarów.

Raport na temat chińskich inwestycji w Polsce przygotowała kancelaria Baker McKenzie, która posiłkowała się danymi opracowanymi przez Rhodium Group. Z wyliczeń wynika, że w ubiegłym roku do Polski napłynęły z Chin blisko 563 miliony dolarów, podczas gdy rok wcześniej było to zaledwie 10 milionów dolarów. Tym samym w 2016 roku Chińczycy wydali w Polsce więcej pieniędzy niż przez wcześniejsze piętnaście lat.

Eksperci podkreślają, że Chińczycy inwestują coraz więcej pieniędzy poza granicami swojego kraju, a dodatkowo trend ten jest widoczny coraz bardziej w przypadku prywatnych przedsiębiorstw. Jednocześnie w Polsce chodzi przede wszystkim o inwestycje w sektor energetyczny, bo ze wspomnianej kwoty blisko 400 milionów dolarów zostało przeznaczonych właśnie na ten cel. W polskim przypadku Chińczycy decydują się zarówno na przejęcia istniejących firm, jak i na tworzeniu ich od podstaw.

Chińczycy decydują się na zagraniczne inwestycje głównie z powodu poszukiwania nowych rynków zbytu, przejmowania znanych światowych marek, dynamicznie rosnących kosztów pracy czy też obawy o kondycję gospodarczą kraju. Z powodu utrudnionej możliwości inwestowania w samych Chinach, część rządów innych państw otwarcie manifestuje swoje niezadowolenie. W Stanach Zjednoczonych z tego powodu blokowana jest część chińskich inwestycji.

Na podstawie: bankier.pl.