kennaPremier Irlandii i lider prawicowej partii Fine Gael wezwał do głosowania za legalizacją „małżeństw” homoseksualnych. Enda Kenny przestrzega przed popadnięciem w samozadowolenie w związku z wynikami sondaży, które wskazują na duże poparcie Irlandczyków dla tego rozwiązania.

Referendum na temat legalizacji „małżeństw” osób tej samej płci odbędzie się w najbliższy piątek. Według sondażu opublikowanego przez dziennik „Irish Times”, za tym rozwiązaniem opowiada się 70 proc. respondentów, a przeciwko zamierza głosować tylko 30 proc. Irlandczyków. Tamtejsze media od wielu tygodni prowadzą kampanię na rzecz spełnienia żądań lobby homoseksualistów.

Odsetek osób popierających „małżeństwa” dla homoseksualistów zmalał od marca, stąd chadecki premier Enda Kenny ostrzegł przed „popadnięciem w samozadowolenie”, i wezwał zwolenników tego rozwiązania do stawienia się przy urnach. Kenny stwierdził, że jest zaniepokojony przed każdym referendum, bowiem część Irlandczyków w każdym plebiscycie głosuje na nie.

Lider prawicowej partii Fine Gael powiedział mediom, iż „za każdym razem, gdy idzie się na stadion Croke Park w Dublinie, 10 proc. ludzi na trybunach to geje” stąd „nie należy zawieść ich oczekiwań”. Irlandzki premier uważa, że w 2015 r. nie można odmawiać ludziom „prawa do miłości”.

Kilka dni temu swoją orientację seksualną wyjawił minister pracy i partyjny kolega Kenny, Leo Varadkar. Jest on jednym z czterech zadeklarowanych homoseksualistów w irlandzkim parlamencie.

na podstawie: irishtimes.com