kosciolPolityk słowackiego Ruchu Chrześcijańsko-Demokratycznego Józef Mikloško wezwał Kościół katolicki w swoim kraju, aby ten przyjął uchodźców, a w szczególności prześladowanych chrześcijan. Ma to związek z kwotami imigrantów, jakie ma ogłosić Komisja Europejska.

Poseł Ruchu Chrześcijańsko-Demokratycznego (Kresťanskodemokratické hnutie, KDH) stwierdził, że niesienie pomocy uchodźcom jest zgodne z dokumentami zatwierdzonymi przez Watykan, a także nauczaniem papieża Franciszka. Dlatego też, zdaniem Józefa Mikloško, Słowacja powinna przejść od wsparcia słownego do realnej pomocy humanitarnej przybyszom spoza Europy.

Chadecki polityk stwierdził, że inne kraje w czasach komunizmu przyjmowały słowackich imigrantów, a robią to także teraz. Dlatego też słowackie państwo i Kościół katolicki, także na poziomie zakonów i parafii, powinien włączyć się w aktywną pomoc uchodźcom.

W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska zatwierdziła kwoty uchodźców, jakie przyjąć mają państwa Unii Europejskiej. Instytucja ma ogłosić szczegóły do końca maja.

na podstawie: pravda.sk