Zdecydowana większość, bo blisko 60 procent Polaków opowiada się za wprowadzeniem ograniczeń dla kapitału zagranicznego w branży medialnej. Jeszcze w tym półroczu do Sejmu ma trafić projekt resortu kultury, którego celem jest ograniczenie koncentracji kapitałowych w tym sektorze.

Według sondażu przeprowadzonego przez dom mediowy UM dla portalu Wirtualnemedia.pl, zmiany ograniczające koncentrację kapitału w sektorze mediów popiera blisko 63 proc. aktywnych zawodowo Polaków, w tym blisko 68 proc. w przedziale wiekowym od 42 do 51 lat. Wśród emerytów i rencistów odsetek ten wynosi 58 proc., za to wśród studentów rządowe plany cieszą się poparciem 50,5 proc. respondentów.

Wśród najbogatszych odsetek zwolenników repolonizacji branży medialnej wynosi 42 proc. przy 58 proc. ich przeciwników, natomiast najwięcej osób krytykujących obecny kształt kapitału właścicielskiego w mediach znajduje się wśród pozytywnie oceniających działania rządu i sytuację gospodarczą kraju, bo jest ich blisko 78,5 proc.

Odpowiedni projekt ustawy w tej sprawie trafił już do parlamentarnej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Rozważane są różne warianty deregulacji, ale najprawdopodobniej w życie wejdzie wersja zakładająca ustawowy nakaz sprzedaży aktywów medialnych, jeśli konkretny wydawca będzie koncentrował zbyt duży segment rynku.

Na podstawie: wirtualnemedia.pl.