Publicysta czołowego izraelskiego portalu „Times of Israel” krytykuje funkcjonowanie kościoła w sąsiedztwie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Zdaniem rabina Avi Weissa katolicka świątynia „stanowi bezpośrednie zagrożenie dla integralności pamięci o Holokauście”, a sam Kościół katolicki miał być według niego głuchy na cierpienia Żydów w czasie II wojny światowej.

Weiss na swoim blogu w serwisie internetowym „Times of Israel” twierdzi, że już wkrótce w Auschwitz-Birkenau odbędą się uroczystości upamiętniające Holokaust. Zostaną one przeprowadzone w cieniu kościoła w Brzezince, który według rabina jest „największym pogwałceniem pamięci o Holokauście”. Publicystę martwi, że „niemal z dowolnego miejsca w Birkenau, gdy popatrzy się w górę, widać wysokie wieże kościoła”.

Katolicka świątynia ma stać tam naruszając prawo, a dokładniej z podpisaną w 1987 roku umową pomiędzy europejskimi kardynałami i europejskimi przywódcami żydowskimi, którzy zobowiązali się w niej, iż „nie będzie stałego katolickiego miejsca kultu na terenie obozów Auschwitz i Birkenau”. Istnienie parafii ma być też naruszeniem Konwencji UNESCO z 1972 r. dotyczącej ochrona światowej kultury i dziedzictwa przyrodniczego.

Weissa najbardziej przeraża, że po śmierci ostatnich żyjących osób pamiętających Holokaust, a także po rozkładzie infrastruktury obozowej, „wszystko co pozostanie z Birkenau to będą kościół i jego krzyże”. Zdaniem rabina „w czasie Holokaustu Kościół katolicki odwrócił się od Żydów desperacko potrzebujących pomocy”. Co prawda mieli istnieć „goje”, którzy pomagali Żydom, ale „Watykanu wówczas nigdzie nie było”.

Rabin przypomina, że on i wielu innych Żydów mówi o konieczności przeniesienia kościoła od dziesięcioleci. W 1995 roku Weiss został zresztą zatrzymany przez policję, gdy wraz z podobnymi sobie zorganizował protest wewnątrz katolickiej świątyni. Publicysta zwraca jednocześnie uwagę na możliwości polskiego rządu, który mógłby przenieść parafię i wybudować ją w innym miejscu.

Dodatkowo bloger czołowego izraelskiego serwisu twierdzi, że właśnie w tym budynku „torturowano i gwałcono Żydów”, podczas gdy kościół Matki Bożej Królowej Polski funkcjonuje w niedoszłej komendanturze obozu w Birkenau.

Na podstawie: timesofisrael.com.