PrezydentPrezydent Iranu Mahmud Ahmadinedżad powiedział, że Izrael został stworzony przez Zachód w celu kontrolowania Bliskiego Wschodu. Potępił również wsparcie jakiego udzielają kraje zachodnie zbrodniom popełnianym przez syjonistyczny reżim. Przemowa prezydenta Iranu zakończyła trwającą do niedzieli dwudniową, piątą Międzynarodową Konferencję nt. Palestyńskiej Intifady w Teheranie.

Opisując powstanie Izraela jako najbardziej haniebne historyczne przestępstwo, Ahmadinejdżad powiedział, że okupacja Palestyny jest zbrodnią przeciwko całej ludzkości.

Irański prezydent skrytykował Zachód za niedopuszczanie do krytyki izraelskiego reżimu i traktowanie tejże krytyki na równi z terroryzmem. „- Jedyną świętą dla Europy rzeczą jest istnienie syjonistycznego reżimu” – powiedział Ahmadinedżad. Dodał, że syjoniści przywłaszczyli sobie palestyńskie ziemie w zmowie z Brytyjczykami i z pomocą ich broni.

Nie oszczędził również krytyki Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, która, jego zdaniem,jest na usługach Stanów Zjednoczonych i publikuje nazwiska irańskich naukowców, którzy mogą stać się celem izraelskich zamachów. Opisując Izrael jako zagrożenie dla wszystkich narodów świata dodał, że syjonizm symbolizuje esencję zachodniej, materialistycznej szkoły humanizmu i liberalizmu.

Powiedział również, że sprawa Palestyny była kryterium, które mogło oddzielić agresywne potęgi od narodów szukających pokoju i sprawiedliwości.

Delegaci z 70 krajów brali udział w konferencji pod hasłem „Palestyna, ojczyzna Palestyńczyków”. Celem konferencji było przywrócenie praw Palestyńczyków, wliczając w to prawo powrotu do ojczyzny, a także działanie na rzecz wyzwolenia Palestyny spod izraelskiej okupacji.