Szwedzki publiczny nadawca radiowy zapowiedział wprowadzenie cenzury na swoich profilach w mediach społecznościowych. Usuwane mają w nich być komentarze, których autorzy będą używać słów uważanych przez te medium za „rasistowskie”. Dla Sveriges Radio do tej kategorii można zaliczyć między innymi określenia typu Eskimos czy Indianin.

Na swoim oficjalnym profilu na portalu Facebook, rozgłośnia radiowa umieściła specjalny komunikat. Ogłosiła w nim wprowadzenie ograniczeń w komentarzach pod wpisami w mediach społecznościowych. W dużej mierze ma to być związane z dyskusją dotyczącą producenta lodów, który miał nazwać jeden ze swoich produktów na cześć wodza amerykańskich Indian.

Z powodu kontrowersji wynikających z nazwy „Siedzący Byk”, szwedzki nadawca publiczny zamierza napiętnować określenia narodowościowe czy etniczne mające mieć rzekomo „rasistowski” wydźwięk. Usuwane będą więc komentarze zawierające określenia typu wspomnianego Indianina czy też Eskimosa.

Sami producenci lodów już od kilku tygodni znajdują się na celowniku szermierzy politycznej poprawności. W ubiegłym tygodniu jeden z duńskich producentów zapowiedział, że zakończy produkcję marki lodów „Eskimo”, ponieważ określenie te jest krytykowane jako „rasistowskie” właśnie przez społeczność mieszkańców obszaru arktycznego.

Na podstawie: friatider.se, nyheteridag.se.