Najnowsza wersja raportu „Barometr Imigracji Zarobkowej” wskazuje na duży odsetek polskich pracowników coraz bardziej obawiających się masowego napływu Ukraińców na polski rynek pracy. Blisko 39 procent pracowników uważa więc, że mają oni negatywny wpływ na poziom wynagrodzeń, największy odsetek osób o takich przekonaniach znajduje się wśród najmłodszych i najstarszych Polaków, zaś najmniej naporu imigrantów obawiają się najzamożniejsi.

Badania na temat stosunku Polaków do imigrantów przeprowadza regularnie agencja Personnel Service, która zajmuje się właśnie ściąganiem do Polski pracowników zza wschodniej granicy. W jej najnowszym „Barometrze Imigracji Zarobkowej” możemy więc przeczytać, iż blisko 39 proc. polskich pracowników uważa ukraińskich imigrantów za zagrożenie dla spowalniania wzrostu wynagrodzeń, natomiast przeciwnego zdania są 54 proc. uczestników badania.

Najczęściej krytycznie do masowej imigracji podchodzą najstarsi pracownicy w wieku 55-67 lat (46 proc.), najmłodsi w wieku 18-34 lata (41 proc.), a także Polacy z najniższymi dochodami (45 proc.). Najmniej dumpingu płacowego obawiają się z kolei osoby najzamożniejsze, które według badania zarabiają powyżej 4 tys. złotych – wśród nich jedynie 34 proc. postrzega imigrację za negatywny proceder.

Wśród przedsiębiorców nastroje są nieco inne. Jedynie co piąty z nich postrzega imigrantów za zagrożenie dla wzrostu zarobków, natomiast dwie trzecie firm jest przeciwnego zdania. Połowa pracodawców ma z kolei zatrudniać Ukraińców z powodu wakatów na miejscach pracy.

Na podstawie: dziennikpolski24.pl.