Wieloletni działacz na rzecz wolności białych w RPA oraz założyciel Afrikaner Weerstandsbeweging (Afrykanerski Ruch Oporu) – Eugene Terre’Blanche został brutalnie zamordowany. Lidera białej prawicy brutalnie pobito rurami i maczetami na jego farmie, w północnej części RPA.

Według mediów i miejscowej policji, zamordowanie Terre’Blanche miało związek ze sporem o niewypłacenie wynagrodzenia za pracę. Istnieją jednak poważne przesłanki, że mord mógł mieć podtekst rasistowski i/lub ideologiczny. Sposób w jaki go zamordowano był bowiem identyczny jak w przypadku rasistowskich morderstw na białych farmerach, do których dochodzi w tej części RPA średnio kilkanaście razy w roku.

Eugene Terre’Blanche zasłynął jako bojownik o prawa białej ludności zamieszkującej tereny RPA. W czasach swojej politycznej aktywności został wybrany do osobistej ochrony premiera, lecz przez wzgląd na prowadzoną przez niego liberalną politykę był zmuszony ustąpić ze stanowiska. Kontynował działalność jako lider Afrikaner Weerstandsbeweging, którą powołał w 1971 roku i która w okresie swojej największej popularości zrzeszała ponad 70 tysięcy członków.

Swoje ostatnie dni spędził na własnoręcznie wybudowanej farmie. Miał 69 lat.