Światowa Organizacja Zdrowia zdecydowała się na zaktualizowanie Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób, stąd oficjalnie znalazło się na niej wypalenie zawodowe. Od początku 2022 roku pracownicy dotknięci tym schorzeniem będą więc mogli otrzymywać zwolnienia od lekarzy.

Wypalenie zawodowe należy z pewnością do kolejnych schorzeń o charakterze cywilizacyjnym, będących następstwem obecnego kształtu systemu społeczno-ekonomicznego, dlatego znalazło się na liście chorób ustalanej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). W ten sposób WHO chce między innymi zwrócić uwagę pracodawców i pracowników na kwestie związane z koniecznością zadbania o zdrowie psychiczne.

Najczęściej choroba ta jest efektem stresu związanego z codziennymi czynnościami, jakie pracownik musi wykonywać na rzecz swojego pracodawcy. Dodatkowo do jej przyczyn należą także nieprawidłowa dieta i siedzący tryb życia, permanentny brak czasu na wypoczynek, brak umiejętności rozładowania napięcia i stresu czy też przeciążenie układu nerwowego. Jej głównym objawem jest natomiast poczucie, że niedzielny wieczór staje się koszmarem z powodu konieczności pójścia do pracy kolejnego dnia.

Tym samym od 2022 roku lekarze będą mogli wypisywać zwolnienia L4 osobom cierpiącym na wypalenie zawodowe, aby mogły one odpocząć od swojej pracy i odpowiednio się zregenerować.

Na podstawie: praca.interia.pl.