Były ambasador Izraela w Polsce, Szewach Weiss, odniósł się do zbliżającego się Światowego Forum Holokaustu w Jerozolimie. Usprawiedliwiał on przede wszystkim bliskie relacje izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem, bo dzięki nim „Izrael może teraz działać w Syrii na rzecz obrony Izraela”.

„Mnie oburza to, że Putin obarcza Polaków za holocaust, ale chcę być szczery. Izrael ma intensywny kontakt z Putinem. Ten kontakt jest potrzebny do egzystencji Izraela, mówię o obozach wojskowych i rakietach irańskich na granicy północnej w Syrii. Nie głosuję na Benjamina Netanjahu, należę do opozycji, ale to on jest moim premierem. Według umowy z Putinem, Izrael może teraz działać w Syrii na rzecz obrony Izraela. To jest sprawa życia. Historia czasami jest ofiarą tej sprawy” – stwierdził Weiss.

Były dyplomata był gościem w programie „Kobiecym okiem” w TVP Info. Wyraził w nim jednocześnie nadzieję, że Putin nie będzie używał kwestii Holokaustu do walki z Polską podczas wspomnianego wydarzenia w Jerozolimie. Warto przypomnieć, iż Światowe Forum Holokaustu odbędzie się 23 stycznia, a jego organizatorem jest rosyjsko-żydowski oligarcha Wiaczesław Mosze Kantor. W wydarzeniu nie weźmie udziału prezydent Andrzej Duda, ponieważ nie przyznano mu prawa do głosu.

Jednocześnie Weiss przypomniał o artykule w liberalno-lewicowym izraelskim dzienniku „Haarec”, będącym najstarszą gazetą w jego kraju. Jego dziennikarze uważają, że Izrael poprzez inicjatywę Kantora bierze udział w rosyjskiej wojnie propagandowej, której celem jest Polska. Brak przemówienia Dudy ma być zdaniem dziennika „stanięciem przez Instytut Jad Waszem i Izrael po stronie Putina”.

Na podstawie: tvp.info.