forintyGabinet Viktora Orbána przedstawił projekt budżetu Węgier na 2016 rok. Zakłada on przede wszystkim rozpoczęcie obniżki podatków, w związku z redukcją deficytu budżetowego i długu publicznego. Na początku maja politykę gospodarczą rządu pochwalił Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który wcześniej głównym krytykiem jej założeń.

Projekt budżetu przedstawiony przez ministra gospodarki narodowej Mihályego Vargę, zakłada przede wszystkim obniżkę podatku dochodowego PIT z 16 do 15 proc. Poza tym rząd chce rozpocząć redukcję obciążeń związanych z VAT, a na pierwszy ogień ma pójść obniżka tego podatku od wieprzowiny. Zamiast 27 proc. podatek na ten produkt ma wynieść jedynie 5 proc. Poza tym zwiększeniu mają ulec ulgi dla rodzin, a na inne korzyści fiskalne mogą liczyć dynamicznie rozwijające się małe firmy.

Dokument przesłany do węgierskiego parlamentu zakłada, że gospodarka Węgier będzie rozwijać się w przyszłym roku w tempie 2,5 proc. PKB przy 1,6 proc. inflacji oraz 2 proc. deficycie budżetowym. Warto przy tym wspomnieć, że według statystyk za pierwszy kwartał tego roku, gospodarka Węgier odnotowała wzrost w wysokości 3,5 proc. PKB.

Na początku maja politykę Orbána pochwalił nawet Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który wcześniej był jej najmocniejszym krytykiem. Chodzi tu przede wszystkim o redukcję deficytu budżetowego oraz obniżenie bezrobocia. Węgry są jednym z niewielu państw w Unii Europejskiej, które mogą pochwalić się deficytem mniejszym od stopnia dopuszczanego przez Brukselę.

na podstawie: mno.hu, politics.hu, rp.pl, forsal.pl