W wyniku izraelskiego ataku w Strefie Gazy zniszczony został budynek mediów, będący miejscem pracy między innymi dziennikarzy Associated Press i telewizji Al-Jazeera. Izrael twierdzi, że była to jedna z siedzib palestyńskiego Hamasu, ale jak na razie nawet Stany Zjednoczone oczekują dowodów potwierdzających tę tezę.

Według oficjalnej wersji wydarzeń, Izraelskie Siły Obronne (IDF) miały wykonać specjalny telefon do administracji budynku. Wojskowi dali dziennikarzom niecałą godzinę na jego opuszczenie, po czym dokonali niszczycielskiego ataku poprzez swoje lotnictwo. W jego wyniku licząca dwanaście pięter wieża mediów w mieście Gaza została zrównana z ziemią.

Syjonistyczne wojsko, podobnie jak w przypadku innych celów nalotów, uzasadnia swoje ataki koniecznością zniszczenia infrastruktury wojskowej palestyńskiego Hamasu. Z podobnymi argumentami polemizuje jednak Associated Press. Agencja przez 15 lat użytkowała budynek i relacjonowała z niego izraelskie ataki na Strefę Gazy, nie dostrzegając tam jednak działalności ruchu oporu.

Amerykańskie medium podkreśla dodatkowo, że nigdy nie naraziłaby swoich dziennikarzy na pracę w miejscu wykorzystywanym przez radykalne ugrupowania, bo generowałoby to zagrożenie dla ich życia i zdrowia. Associated Press domaga się więc od Izraela przedstawienia odpowiednich dowodów, a także wzywa do międzynarodowego śledztwa na temat zniszczenia budynku mediów.

Jak na razie informacji na temat działalności Hamasu w wieży Izrael nie przedstawił nawet Stanom Zjednoczonym. Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken stwierdził, że jego kraj poprosił syjonistów o udostępnienie danych. Co prawda Blinken nie zamierza komentować dokładnych informacji wywiadowczych, tym niemniej przyznał, iż jak na razie nie widział żadnych przekonujących dowodów na ten temat.

Amnesty International i „Reporterzy Bez Granic” domagają się śledztwa Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. Wspomniane organizacje uważają bowiem, że izraelski nalot na budynek mediów może zostać sklasyfikowany jako zbrodnia wojenna.

Na podstawie: apnews.com, aljazeera.com, timesofisrael.com.