Makarov Aleksiejowi Makarovowi, więźniowi politycznemu przetrzymywanemu w odeskim areszcie śledczym od niemal pół roku, grozi ekstradycja do Rosji, a tym samym wyrok do 7 lat więzienia. O sprawie pisaliśmy TUTAJ.
W związku z tym, autonomiczni nacjonaliści z Ukrainy zapowiadają szereg akcji mających na celu nagłośnienie sprawy bezprawnego i absurdalnego aresztowania Makarova. Obecnie w akcję zaangażowane są już różne organizacje społeczne oraz prawnicy, odbywają się regularne akcje poparcia. Kilka dni temu odbył się koncert dla Aleksieja. Zagrała na nim m.in. Ket (recenzja jednego z jej materiałów na naszym portalu).
Kampania mająca na celu zwrócenie uwagi na sprawę Makarova ma się składać między innymi z: akcji aktywizmu ulicznego (sprayowanie, ulotki, wlepki, transparenty), wysyłki listów i e-maili ze skargami, petycjami itd., pikiet, mitingów, protestów głodowych pod prokuraturami. Organizatorzy apelują również o nagłośnienie sprawy w mediach, również poza granicami Ukrainy. W szczególności mile widziana jest pomoc niezależnych dziennikarzy i wolnych mediów. Wszelkie informacje oraz materiały są dostępne pod adresem mailowym xkvitkax (at) gmail . com
Pierwsza z serii pikiet odbędzie się w Kijowie pod budynkiem Prokuratury Generalnej 16 września o 18:00.

WOLNOŚĆ DLA ALEKSIEJA MAKAROVA, PRECZ Z PAŃSTWEM MILICYJNYM!