minaretMuzułmańska Rada Szwecji zapowiedziała przegląd zagrożeń dla meczetów znajdujących się w tym kraju. Ma to związek z kilkoma głośnymi incydentami, podczas których doszło do dewastacji islamskich świątyń.

Według Rady, w ciągu ostatniego roku doszło do kilku przypadków niszczenia i dewastacji meczetów oraz innych miejsc muzułmańskich modlitw. Odnotowano również przypadki gróźb i nękania ich zarządców. Zdaniem działaczy organizacji, ostatni raport na temat zagrożeń dla islamskich miejsc modlitwy został opracowany pięć lat temu i od tego czasu sytuacja znacznie się pogorszyła. Brakuje natomiast pieniędzy na zabezpieczanie miejsc kultu oraz innych zgromadzeń wyznawców islamu. W wielu ośrodkach modlitw brakuje wyjść ewakuacyjnych, co może w końcu doprowadzić do tragedii.

Ataki na muzułmańskie świątynie w Szwecji były widoczne przede wszystkim na początku stycznia. Na niektórych meczetach pojawiły się swastyki, wybito kilka szyb, a w Sztokholmie do świątyni wrzucono odcięte głowy świń. Badania nad zagrożeniami dla świątyń mają zostać sfinansowane z państwowych pieniędzy.

na podstawie: thelocal.se