gardasiochanaDziałacze Democratic Unionists żądają aby rząd irlandzki wziął na siebie odpowiedzialność za „pomoc w tworzeniu republikańskich grup paramilitarnych”. Zarzucają oni współpracę irlandzkiej policji z grupami terrorystycznymi. Sędzia Peter Smithwick stwierdził, że wynikiem takiej współpracy było zabójstwo dwóch wysokich rangą oficerów RUC (angielskiej formacji policyjnej w Północnej Irlandii), Harrego Breen i Boba Buchanana w Dundalk. W 1989 zostali oni zabici na polnej drodze podczas powrotu do domu, zaraz po tym jak spotkali oficerów policji irlandzkiej (Garda). Unioniści twierdzą, że policjanci przekazali informację zamachowcom z IRA.

Unioniści oskarżają wprost rząd w Dublinie o pomoc w tworzeniu IRA. Przywołują sprawę byłego premiera Irlandii Charlesa Haugheya i trzech innych osób, którzy zostali oczyszczeni z zarzutów szmuglowani broni wykorzystywanej przez IRA w Irlandii Północnej. Mimo, że unioniści twierdzą, że za zamachy bezpośrednio odpowiada IRA to twierdzą, że takie sprawy świadczą o słabości rządu irlandzkiego i jego instytucji.

Komisarz Martin Callinan powiedział, że raport sędziego Smithwicka jest szokujący, natomiast minister sprawiedliwości Irlandii przeprosił rodziny zabitych oficerów RUC za zaniedbania ze strony państwa.

Na podstawie: Belfast Telegraph