golliwoggPolicja z Edynburga bada sprawę „rasistowskiego” muralu jaki znajduje się przy jednej z tamtejszych szkół. Na ścianie budynku szkoły w Wardie znajduje się mural przedstawiający scenę z „Alicji w krainie czarów” na której widnieje również tzw. „golliwogg” (straszydło, czarny charakter). Postać ta często pojawiała się w bajkach dla dzieci w XIX wieku jako czarny charakter, charakteryzowała się czarną skórą, bujną czupryną, czerwonymi ustami przypominającymi klauna. Na nowo popularność w Europie zdobyła w latach 70-tych XX wieku jako maskotka lub figurka dla dzieci.

Jedna z matek uznała malowidło za „rasistowskie” i doniosła o nim policji, co zmusiło szkołe do wystosowania oświadczenia, w którym napisano, że dyrekcja rozumie oburzenie i faktycznie przyznaje, że malowidło może być odczytane jako rasitowskie ale nie odzwierciedla ono postawy szkoły, która krzewi antyrasizm, multikulturalizm i różnorodność.

Policja bada sprawę muralu, poinformowane zostały także lokalne władze. Na zdjęciu: maskotki „golliwogg” w brytyjskim sklepie.

Na podstawie: BBC