serbia mufti prezydentGłowa muzułmańskiej społeczności w Serbii, mufti Muamer Zukorlić, ma zamiar wziąć udział w nadchodzących wyborach prezydenckich.

„Nasz kraj i społeczeństwo znajdują się w skrajnie ciężkim stanie. Jako kandydat na prezydenta przedstawię funkcjonalny program naprawy, przygotowany dla wszystkich obywateli Serbii” – stwierdził mufti na konferencji prasowej w Nowym Pazarze 7 kwietnia. Mufti najprawdopodobniej będzie kandydatem z ramienia jednej z partii politycznych.

Komentując swoją inicjatywę, religijny lider serbskich muzułmanów stwierdził, że chce wziąć na siebie taką odpowiedzialność „dlatego, że byłoby egoistycznym trzymać z dala od społeczeństwa wartościowy program reform, podczas gdy w tym samym czasie inni kandydaci przedstawiają niejasne programy”.

Muamer Zukorlić stwierdził również, że w przypadku sukcesu w wyborach prezydenckich zrzeknie się pozycji głowy społeczności muzułmańskiej w Serbii.

Poseł z ramienia Partii Socjaldemokratycznej (SDP), Meho Omerović, nazwał krok muftiego skandalicznym: „To bezmyślna i skandaliczna decyzja! Chore ambicje muftiego popchnęły go tego, by będąc duchowym liderem ubiegać się o fotel prezydenta”. Omerović dodał również, że „człowiek, który prześladował i dyskryminował obywateli swą ekstremistyczną retoryką i wzywał do bojkotu instytucji państwowych, teraz pretenduje do tego, by reprezentować interesy tego samego państwa”.

Data wyborów prezydenckich w Serbii została wyznaczona na 6 maja 2012, po tym, jak do dymisji podał się obecny prezydent Boris Tadić. On również ma zamiar wziąć udział w wyborach, a jego dymisja miała na celu wspólne przeprowadzenie wyborów prezydenckich i parlamentarnych. O prezydencki fotel będzie się również ubiegał Vojislav Koštunica, ostatni prezydent Jugosławii i lider opozycji, a także lider socjalistów Ivica Dačić i Tomislav Nikolić, systemowy radykał z Serbskiej Partii Postępu.

za: islamrf.ru, blic.rs, b92.net