Dzięki postawie boliwijskiego społeczeństwa, stawiającego zdrowe i tradycyjne jedzenie ponad „zachodnie dobrocie”, po blisko 14 latach niepowodzeń sieć McDonald’s została zmuszona do zamknięcia wszystkich swoich „restauracji” w Boliwii.

Tym samym Boliwia będzie pierwszym krajem Ameryki Południowej pozbawionym wątpliwej przyjemności goszczenia McDonald’s, a zarazem pierwszym na świecie, gdzie korporacja zamyka swój oddział po ponad dziesięciu latach przynoszenia strat. Sieci fast-foodowych „restauracji” nie pomogły liczne kampanie reklamowe usiłujące zachęcić do odwiedzenia jej lokali i korporacja jest zmuszona zamknąć osiem ostatnich „restauracji” w trzech największych miastach Boliwii: La Paz, Cochabamba i Santa Cruz de la Sierra.

Wpływ tego faktu na osoby odpowiedzialne za public relations w sieci był tak silny, że nakręcono film dokumentalny Dlaczego McDonald’s zawiódł w Boliwii, w którym szefowie amerykańskiej spółki próbują wyjaśnić, dlaczego Boliwijczycy praktycznie zignorowali amerykańską sieć fast-foodów w swoim kraju, pozostając przy zdrowej i zgodnej z boliwijską kulturą żywności. Film kończy się niewygodnymi dla piewców globalizmu słowami „fast food po prostu nie pasuje do Boliwijczyków”. Czy tylko do nich?

na podstawie: „Notizie Fresche”