W kolejną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, podobnie jak w zeszłym roku, kibice oraz nacjonaliści z ziemi Wielkopolskiej oddali hołd bohaterskim Powstańcom, którzy przed 93 laty oddali życie za wolność swojej ukochanej ziemi, Wielkopolski.

Głównym punktem tegorocznych obchodów, tego jedynego, w pełni wygranego zrywu niepodległościowego w historii Polski był pokaz pirotechniczny przygotowany przez kibiców Lecha Poznań. Punktualnie o godzinie 17:30 na sygnał syren miejskich, gdy kilkadziesiąt lat temu oddano pierwsze strzały, zostało odpalonych ponad 500 rac. W ten sposób rozświetlono historyczną trasę przejazdu Paderewskiego, czyli ulice od dworca letniego, aż po Hotel Bazar. Po zniknięciu czerwonej łuny, na ulicach Poznania rozniósł się hymn narodowy.

Natomiast o godzinie 19:00 pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich odbył się wiec organizowany przez Obóz Narodowo Radykalny oraz Młodzież Wszechpolską. Kilkanaście minut przed godziną rozpoczęcia pikiety, autonomiczni nacjonaliści Wielkopolska w liczbie kilkunastu osób, przeprowadzili spontaniczny przemarsz spod ul. Powstańców Wielkopolskich, dalej Alejami Niepodległości w kierunku miejsca zbiórki, czyli pomnika Powstańców Wielkopolskich. Tam oprócz organizatorów czekały rodziny z dziećmi oraz spora grupa kibiców. Po przemówieniach, odpalonej pirotechnice, skandowaniu haseł oraz odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego, uczestnicy z okrzykiem „Cześć i chwała Bohaterom” rozeszli się w swoją stronę.

Kilka dni przed 93 rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego, na ulicach kilku Wielkopolskich miast, a przede wszystkim Poznania, pojawiło się sporo plakatów, billboardów i transparentów na wiaduktach. Zdjęcia z tegorocznych akcji można zobaczyć na blogu White Boys Wielkopolska. Poniżej film i zdjęcia z 27 grudnia 2011.

 

WIDEO:


FOTOREPORTAŻ:

tekst i materiały: AN Wielkopolska