Nursułtan Nazarbajew nie będzie już dłużej pełnił funkcji prezydenta Kazachstanu. Polityk rządzący swoim krajem od uzyskania przez niego niepodległości w 1991 roku zapowiedział, że jego nowym zadaniem będzie wprowadzenie do polityki nowego pokolenia, które przejmie od niego zadanie zarządzania państwem, dlatego jego obowiązki przejmie teraz marszałek Senatu Kasym-Żomart Tokajew.

Nazarbajew od pewnego czasu przygotowywał przekazanie władzy, lecz i tak zszokował wszystkich Kazachów swoją dzisiejszą deklaracją. W specjalnym wystąpieniu telewizyjnym kazachski prezydent ogłosił podanie się do dymisji, aby przygotować już nowe pokolenie polityków, którzy przejmą rządy i będą dalej wdrażać zapoczątkowane przez niego reformy. „Lider nacji” dodał, że już jutro całkowicie przestanie pełnić swoje obowiązki.

Sukcesja władzy po rezygnacji lub śmierci prezydenta jest dokładnie opisana w konstytucji Kazachstanu. Obowiązki Nazarbajewa do końca jego formalnej kadencji przejmie więc wspomniany Tokajew, czyli 65-letni marszałek tamtejszego Senatu. Kolejne wybory prezydenckie w tym kraju powinny odbyć się natomiast już w przyszłym roku.

79-letni dziś polityk za czasów Związku Radzieckiego był premierem Kazachskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej oraz I sekretarzem Komunistycznej Partii Kazachskiej SRR. Po proklamowaniu kazachskiej niepodległości w grudniu 1991 roku został prezydentem kraju i sprawował tę funkcję do teraz. Jego krytycy zarzucali mu autorytarny styl sprawowania władzy, natomiast zdaniem zwolenników ustabilizował sytuację polityczną oraz przyczynił się do rozwoju Kazachstanu.

Na podstawie: astanatimes.com, kazpravda.kz.