katalOrganizacja Narodów Zjednoczonych nie popiera prawa, rządzonego przez katalońskich separatystów regionu Hiszpanii, do samostanowienia, powiedział szef ONZ Ban Ki-moon w sobotnim wywiadzie. „Hiszpania jest niezależnym i suwerennym krajem, który obejmuje region Katalonii” – powiedział Ban Ki-moon czterem hiszpańskim gazetom (El Pais, El Mundo, ABC i La Vanguardia). Podkreślił, że na tych zasadach Hiszpania została przyjęta do ONZ i działa w ramach wspólnoty międzynarodowej.

Separatyści katalońscy, początkiem listopada, chcą przeforsować projekt uchwałę rozpoczynającą secesję i stworzenie nowej republiki w ciągu osiemnastu miesięcy. W zeszłym miesiącu, po raz pierwszy w historii, separatyści zdobyli większość miejsc w regionalnym parlamencie w Barcelonie. Jednak wszystkie liczące się partie polityczne Hiszpanii zobowiązały się współdziałać przeciwko ruchom separatystycznym.

Ban Ki-moon powiedział, że ONZ nie uznaje Katalonii za region, który ma prawo dążyć do niepodległości. Szef ONZ powiedział, że ma nadzieje na rozwiązanie kwestii Katalonii w oparciu o demokratyczne standardy. Wezwał on obie strony do dailogu przed zaplanowanymi na 20 grudnia wyborami w Hiszpanii.

Dążenia separatystyczne w Katalonii nasiliły się wraz z kryzysem gospodarczym w Hiszpanii. Katalonia jest najbogatszym regionem Hiszpanii, Katalończycy posiadają swój język oraz charakterystyczną dla regionu, odrębną kulturę.

na podstawie: thelocal.es