mugabezrePrezydent Zimbabwe Robert Mugabe przyznał, że błędem było przekazanie czarnym, niewykwalifikowanym rolnikom ogromnych połaci ziemi odebranych białym podczas jego niesławnej reformy rolnej, która doprowadziła do upadku wielu komercyjnych farm i załamania sektora rolniczego w tym kraju.

„Myślę, że daliśmy ludziom zbyt duże gospodarstwa, którymi nie potrafili zarządzać” – powiedział Mugabe w wywiadzie dla państwowej Zimbabwe Broadcasting Corporation. „Okazuje się, że większość z nich używa zaledwie jednej trzeciej tej ziemi” – dodał, przyznając zaskakująco szczerze, że reformy były źle wykonane.

W przeszłości winę za niepowodzenie reformy rolnej w całości zrzucał on na deszcze, zmiany klimatyczne i zachodnie sankcje, które uniemożliwiły mu zakup sprzętu dla rolników. Reforma rolna w wykonaniu Mugabe polegała na odebraniu ziemi białym rolnikom i przekazaniu ich niewykwalifikowanym czarnym. W ich rezultacie, kraj, który określany był mianem spichlerza Afryki został zmuszony do importu zboża z sąsiedniej Zambii i innych krajów regionu, co doprowadziło do ubóstwa i głodu dużą część mieszkańców kraju.

Dziś ludność zamieszkująca obszary wiejskie korzysta głównie z pomocy żywnościowej, a także dzikich owoców i liści jadalnych. Na jego reformach skorzystali głównie jego współpracownicy i rodzina. Mimo, że prawo zabrania posiadania więcej niż jednej farmy, jego żona Grace posiada ich kilka.

Mugabe ostrzegł również czarnych rolników, że grozi im utrata ziemi, jeśli zdecydują się podzielić nią z wywłaszczonymi białymi. Commercial Farmer Union, związek zawodowy białych rolników skarży się na ciągła dyskryminacje i zastraszanie ze strony rządu i oficjeli partii Mugabe – ZANU-PF.

W tym samym czasie, 91-letni prezydent podzielił się z rodakami sekretem swojej długowieczności. W wywiadzie telewizyjnym powiedział, że odżywia się dobrze ale nigdy nie je aż tyle by wypełnić całkowicie swój żołądek. Porad takich udzielił im na kilka dni przed hucznym przyjęciem urodzinowym w mieście Victoria Falls, na które przybyć ma 20 tysięcy gości.

na podstawie: timeslive.co.za