greeW wyniku narzuconego Grecji pakietu oszczędnościowego, ponad milion Greków pozostaje bez opieki zdrowotnej. Doprowadziło to do wzrostu śmiertelności noworodków, zwiększenia liczby zakażeń HIV oraz samobójstw.

Raport na temat sytuacji w greckiej służbie zdrowia, opracowali eksperci z uniwersytetów w Oxfordzie, Cambridge oraz Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej. W wyniku pakietów oszczędnościowych, ponad milion Greków jest obecnie pozbawionych opieki zdrowotnej. W 2009 i 2011 roku, wydatki na służbę zdrowia zostały zredukowane o 25%, natomiast środki na leki zmniejszono o 50%, przez co ich zakup stał się nieosiągalny dla wielu Greków.

Według twórców raportu, opublikowanego przez medyczny magazyn „Lancet”, koszty kryzysu zostały przerzucone przede wszystkim na greckie społeczeństwo, dotknięte wysokim bezrobociem, które według ostatnich wskaźników osiągnęło rekordowy poziom 28%. Wielu Greków jest więc pozbawionych ubezpieczeń społecznych, a nie mając pracy, nie są w stanie płacić za wizyty u lekarzy, których cena zresztą wzrosła.

W Grecji odnotowano z tego powodu większą śmiertelność wśród niemowląt, zwiększenie liczby zakażeń HIV, stale rośnie liczba popełnianych samobójstw, a w kraju pojawiła się zwiększona liczba zachorowań na rzadkie choroby. W latach 2008-2010, śmiertelność wśród niemowląt zwiększyła się aż o 43%, a liczba poronień o 21%. Z 400 w 2008 do 500 w 2011 roku, powiększyła się również liczba samobójstw. Grecy zaczęli również chorować na egzotyczne choroby, w tym m.in. na malarię, która pojawiła się w tym kraju po raz pierwszy od czterdziestu lat.

na podstawie: independent.co.uk.