iran-flagIran wznowił stosunki dyplomatyczne z Wielką Brytanią, zerwane w 2011 roku po nałożeniu sankcji na Bank Centralny Iranu. Relacje wznowiono już we wrześniu zeszłego roku.

Chargé d’affaires Iranu w Wielkiej Brytanii, Mohammad Hassan Habibollahzadeh powiedział w czwartek, że oba kraje wznowiły bezpośredni kontakt między sobą. Ministrowie spraw zagranicznych Iranu i Wielkiej Brytanii, rozmawiali ze sobą już we wrześniu ubiegłego roku w Nowym Jorku. Zadecydowano wówczas o ustanowieniu stosunków między państwami oraz o wymienia charge d’affaires między sobą. Relacje między państwami mają opierać się na wzajemnym szacunku.

Stosunki dyplomatyczne między Iranem i Wielką Brytanią, zostały zerwane w listopadzie 2011 roku. Wówczas Wielka Brytania zadecydowała o nałożeniu sankcji na Bank Centralny Iranu w związku z programem nuklearnym tego kraju. Irański parlament przegłosował wówczas redukcję stosunków dyplomatycznych z Brytyjczykami, natomiast dwa dni później pod ambasadą brytyjską odbył się protest studentów za zerwaniem obustronnych relacji. 30 listopada 2011 roku, personel brytyjskiej ambasady opuścił Iran.

na podstawie: presstv.ir