kosovo-albaniaRepublika Kosowa nie zostanie członkiem UNESCO, o czym zdecydowali członkowie odpowiedniej komisji w ONZ. Serbski prezydent Tomislav Nikolić uznał tą decyzję za zwycięstwo moralnego swojego kraju.

Aby uzyskać miejsce w UNESCO konieczne jest otrzymanie poparcia 2/3 członków komisji ONZ ds. oświaty, nauki i kultury. Kosowo uzyskało jednak tylko 92 z 95 wymaganych głosów. Przeciwko pozytywnemu rozpatrzeniu jego wniosku głosowało natomiast 50 państw, zaś wstrzymało się 29, w tym przedstawiciel Polski.

Kosowski minister spraw zagranicznych Hashim Thaçi zapewnił, że jego kraj będzie wciąż starał się o członkostwo we wszelkich możliwych organizacjach międzynarodowych. Serbski prezydent Tomislav Nikolić uznał decyzję ONZ za moralne zwycięstwo swojego kraju, natomiast ambasador tego kraju w UNESCO, Darko Tanasković, powiedział, że nie mogło być innej decyzji, ponieważ Kosowo nie jest państwem.

Serbia od kilku tygodni podejmowała działania na rzecz odrzucenia kandydatury Kosowa w UNESCO. Albańczycy z Kosowa mają bowiem odpowiadać za zniszczenie wielu zabytków, a także bieżące zaniedbania w celu ich ochrony.

Na podstawie: balkaninsight.com, danas.rs.