somaliswedenW Szwecji pobity został kolejny rekord w sprawie liczby wniosków o udzielenie azylu w tym kraju. Przez cały ubiegły tydzień o taką możliwość zwróciło się ponad 10 tysięcy imigrantów, a największą grupę wśród nich stanowią Afgańczycy.

Szwedzki urząd ds. migracji poinformował, że w ubiegłym tygodniu o udzielenie azylu w tym kraju zwróciło się dokładnie 10201 imigrantów. Największą grupę wśród nich stanowią Afgańczycy, których jest 42 proc. Dopiero na drugim miejscu uplasowały się osoby podające się za Syryjczyków, a więc 27 proc., natomiast trzecią największą grupą są Irakijczycy.

Aby poradzić sobie z napływem imigrantów, szwedzki rząd musiał podwoić liczbę urzędników pracujących w urzędzie ds. migracji. Jednocześnie rządząca lewica poprosiła o pomoc Unię Europejską, domagając się rozmieszczenia 52 tys. imigrantów przebywających w Szwecji w innych unijnych krajach.

Duńska minister integracji Inger Støjberg z liberalnej partii Venstre odpowiadając na apel Szwedów, stwierdziła, że to właśnie oni przez wiele lat wdrażali nieodpowiedzialną politykę imigracyjną, stąd są sami sobie winni.

Na podstawie: friatider.se.