2 maja był następnym dniem Nacjonalistycznej Majówki. Tego dnia demonstranci zgromadzili się o godz. 17 pod pomnikiem Powstańców Śląskich, aby uczcić 91. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego.

Po uformowaniu szyku, z kilkuminutowym opóźnieniem marsz ruszył ulicami Katowic. Obecni podążali za banerem tematycznym, na którym widniał napis „Marsz Powstańców Śląskich”, natomiast za nim niesiona była kilkumetrowa flaga w barwach Śląska. Wśród obecnych można było dostrzec m.in. Autonomicznych Nacjonalistów z Częstochowy, Górnośląską brygadę ONR, Białe Orły, przedstawicieli DiN, LOS oraz sporą grupę narodowców z Rybnika. W tłumie maszerujących dumnie powiewały flagi Polski, ONR oraz nielicznie Śląska.

Podczas marszu wznoszono hasła upamiętniające bohaterów tamtych wydarzeń oraz podkreślające polskość Śląska, wśród nich: „Korfantego pamiętamy, dyktatora wysławiamy”, „Górnośląskie dwie stolice to Opole, Katowice”. Odpalono również pojedyncze race i petardy hukowe. Całość trasy przebiegła spokojnie, bez jakichkolwiek zaczepek ze strony lewych.

Manifestacja zatrzymała się pod pomnikiem Wojciecha Korfantego, gdzie swą przemowę wygłosił jeden z organizatorów. Przypomniał on o wydarzeniach i bohaterach sprzed 91 lat oraz podkreślił polskość Śląska. Po nim przemówił por. Stanisław Turski, który podobnie jak na obchodach rocznicy ONR, wypowiedział słowa wymagające od nas, młodych, pracy na rzecz Ojczyzny. Jego wypowiedź po raz kolejny spotkała się z oklaskami oraz okrzykiem „Cześć i chwała bohaterom”. Na zakończenie odpalono kilka rac, po czym manifestacja została rozwiązana.

Marsz zorganizowany przez Górnośląskich Narodowców zgromadził ok. 250-300 osób.

tekst i zdjęcia: Bijela (AN Częstochowa)