iran izrael USA turcjaWedług przeprowadzonego na szeroką skalę badania opinii, w którym w sierpniu wzięli udział respondenci z aż szesnastu krajów, największym zagrożeniem dla Bliskiego Wschodu jest niezawodny w rozpętywaniu konfliktów tandem Izrael-USA. Dwa najagresywniejsze współczesne reżimy otrzymały w badaniu razem aż 67% głosów (Izrael 46%, USA 21%).

Jak pisze turecki dziennik Hurriyet, badanie przeprowadziła Turecka Fundacja Studiów Ekonomicznych i Społecznych (TESEV), a pytanie o największe zagrożenie dla Bliskiego Wschodu było tylko jednym z zadawanych pytań. Całość wyników została opublikowana w czwartek pod tytułem „Obraz Turcji na Środkowym Wschodzie”. Innym interesującym wynikiem badania był spadek odsetka respondentów pozytywnie odbierających Turcję z 78% w 2011 do 69% w 2012, co prawdopodobnie ma związek z zaangażowaniem Turcji w trwający demontaż assadowskiej władzy w Syrii oraz arsenał środków jakie są do tego celu wykorzystywane.

Prezes TESEV, komentując i odkrywając wyniki badania, zaznaczył również, że uczestnicy badania „widzą w Arabii Saudyjskiej największą siłę gospodarczą, zaś w Iranie największą siłę militarną” regionu. Co się zaś tyczy udziału Turcji w Islamskim Przebudzeniu (także: Islamskiej Wiośnie, Arabskiej Wiośnie), postrzeganie Turcji jako istotnego czynnika w tym procesie również znacząco spadło, z 56% w 2011 do 42% w 2012.

Tymczasem w Teheranie, stolicy Iranu będącego na celowniku obu wspomnianych syjonistycznych reżimów, kilka tysięcy osób demonstrowało w 33 rocznicę ataku irańskich studentów na amerykańską ambasadę. Pod byłym budynkiem ambasady, zwanym „szpiegowskim gniazdem”, wznoszono antyamerykańskie i antyizraelskie hasła. Szturm zwolenników ajatollaha Chomeiniego, który miał miejsce w listopadzie 1979, zakończył się wzięciem 52 zakładników-pracowników ambasady i uwięzieniem ich na 444 dni. Impas został przerwany, a zakładnicy uwolnieni w styczniu 1981 roku, jednak stosunki dyplomatyczne pomiędzy Iranem i USA zostały zerwane i nie wznowiono ich po dzień dzisiejszy, a w kontekście zaangażowania USA w izraelskie plany unicestwienia Iranu, stosunki te prawdopodobnie jeszcze przez dlugie lata nie zostaną wznowione.

na podstawie: polish.rvr.ru, presstv.ir