israel-corruptionIzraelska policja zatrzymała 24 osoby, w tym byłego ministra turystyki, zarzucając im udział w korupcji na dużą skalę. Większość z aresztowanych to działacze radykalnej partii syjonistycznej, Nasz Dom Izrael.

Jak poinformowała policja, zatrzymani mieli wyprowadzić miliony szekli publicznych pieniędzy, które były nielegalnie przekazywane stowarzyszeniom związanym z partią Nasz Dom Izrael (Israel Beiteinu). Do aresztu trafili m.in. były minister turystyki, były szef kampanii wyborczej wspomnianej partii, byli prezesi federacji piłki ręcznej i koszykówki, urzędnicy odpowiedzialni za osadnictwo na terenach Zachodniego Brzegu i Wzgórz Golan, a także aktualna wiceminister spraw wewnętrznych.

W przypadku tego ugrupowania nie są to pierwsze tego typu oskarżenia. Dwa lata temu jego lider i ówczesny minister spraw zagranicznych, Awigdor Lieberman (na zdjęciu), ustąpił ze stanowiska po informacjach o awansowaniu jednego z ambasadorów, w zamian za osobiste korzyści.

Nasz Dom Izrael reprezentuje Żydów, którzy przybyli do Izraela z terenów dawnego Związku Radzieckiego. Partia odwołuje się do tradycji radykalnego syjonizmu, domagając się wyrzucenia Arabów z terenów Izraela i prowadzenia nieustępliwej polityki wobec państw arabskich.

na podstawie: wpolityce.pl, jpost.com