Do 2050 roku więcej niż jedna trzecia mieszkańców Holandii będzie imigrantami. To głównie efekt starzenia się tamtejszego społeczeństwa, bo w tym samym czasie populacja osób mających co najmniej 80 lat zwiększy się trzykrotnie. Zdaniem Holenderskiego Instytutu Demograficznego, imigranci i kobiety muszą z tego powodu więcej i dłużej pracować.

Symulacje rozwoju sytuacji demograficznej przeprowadziły wspólnie Holenderski Instytut Demograficzny oraz Niderlandzki Urząd Statystyczny. Z ich prognoz wynika, że w 2050 roku osoby przekraczające wiek 80 lat będą stanowiły grupę blisko trzech milionów osób. Tym samym w ciągu najbliższych trzech dekad ich odsetek zwiększy się trzykrotnie.

Będzie także coraz więcej imigrantów. Osoby obcego pochodzenia mogą w 2050 roku stanowić nawet 35-40 proc. całej populacji Holandii. Już w tej chwili jest ich blisko 4,,2 miliona, czyli około 24 proc. holenderskiego społeczeństwa.

W tym samym czasie cały czas topnieć będzie liczba osób pracujących. Obecny udział pracowników spadnie z 46 do 41-44 proc. we wspomnianym 2050 roku. Z tego powodu analitycy zalecają, aby imigranci i kobiety pracowały więcej i dłużej, podobnie zresztą jak sami seniorzy. W tym celu zaleca się opłacanie przez państwo placówek opiekuńczych dla dzieci.

Na podstawie: bankier.pl.