niszczarkaLider centroprawicowej Unii na rzecz Ruchu Ludowego, podał się do dymisji, a partia znajduje się na skraju rozpadu. Prawdą okazały się doniesienia mediów, które parę miesięcy temu doniosły o fałszowaniu faktur przy okazji kampanii prezydenckiej w 2012 roku.

Jean-Francois Copé musiał zrezygnować z funkcji sekretarza generalnego Unii na rzecz Ruchu Ludowego (Union pour un mouvement populaire), ponieważ przez wiele tygodni zaprzeczał rewelacjom i nie chciał powołania niezależnej komisji śledczej w sprawie fałszywych faktur. Chodzi o dokumenty wystawiane przy okazji kampanii prezydenckiej Nicolasa Sarkozy’ego w 2012 roku, gdy spółka Bygmalion wystawiała faktury mające pokryć wydatki sztabu ówczesnego lidera centroprawicy, który przekroczył limit wydatków na kampanię.

Prawnik spółki, Patrick Maisonneuve, powiedział podczas konferencji prasowej, że dokumenty były fałszowane pod naciskiem zdymisjonowanego właśnie lidera UMP, a ogółem wyniosły powyżej 10 milionów euro. Polityk centroprawicy i zastępca szefa kampanii z 2012 r., Jérôme Lavrilleux, stwierdził, że miały wówczas miejsce „anomalie” w finansowaniu kampanii Sarkozy’ego w postaci „kilku faktur”. O procederze mieli jednak nie być informowani Sarkozy i Copé. Tym niemniej już rok temu francuski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że sztab byłego prezydenta wydał o 2,1% więcej pieniędzy, niż kwota dozwolona przez prawo wyborcze.

Po doniesieniach Maisonneuve, policja przeszukała biura centroprawicy, a także spółki Bygmalion oraz think-tanku związanego z Copé. Sekretarz generalny UMP, musiał podać się do dymisji pod naciskiem pozostałych członków kierownictwa partii. Do października ugrupowaniem będą kierować byli premierzy: Francois Fillon, Alain Juppe i Jean-Pierre Raffarin. Wówczas odbędzie się partyjny kongres i niewykluczone, że dojdzie nawet do powołania zupełnie nowego ugrupowania.

Ostatecznie Sarkozy przegrał w 2012 r. z obecnym prezydentem Francoisem Hollande’m. W niedzielę UMP poniosło natomiast porażkę z Frontem Narodowym, choć w ostatnich miesiącach starało się przejmować sporą część postulatów narodowców.

Na podstawie: france24.com, lefigaro.fr, rp.pl.