dania raj dla imigrantów konwencja onz obywatelstwoDzieci imigrantów, przebywające na terytorium Danii, mogą już otrzymać duńskie obywatelstwo nawet w przypadku, jeśli mają przestępczą przeszłość. Parlament przyjął taką ustawę na podstawie analogicznych postanowień konwencji ONZ. Wywołało to żywiołową reakcję opozycji, która wezwała do rewizji międzynarodowych dokumentów zobowiązujących do nadania obywatelstwa na podstawie miejsca urodzenia osobnika.

Zazwyczaj procedura nadania obywatelstwa potomkom imigrantów przebiega bez większych problemów, jednak na grudniowej liście, pośród 1700 kandydatów znalazło się 36 osobników, którzy popełnili poważne przestępstwa na terytorium Danii, a także jeden będący według danych tamtejszych specsłużb zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego.

Wspomnianych 36 kandydatów do duńskiego paszportu to potomkowie pakistańskich imigrantów, mający prawo do obywatelstwa na podstawie Konwencji w sprawie Ograniczenia Bezpaństwowości ONZ z 1961 roku. Poprzednie władze duńskie odmówiły przyznania paszportu takim imigrantom. W związku z tym minister ds. uchodźców, imigracji i integracji Birthe Hornbeck z partii Venstre (Partia Liberalna), została zmuszona do rezygnacji ze stanowiska po tym, jak okazało się, że osobiście przekazywała służbie migracyjnej wytyczne, aby ta nie postępowała w zgodzie z postanowieniami wspomnianej Konwencji w sprawie Ograniczenia Bezpaństwowości.

Partia Venstre występuje przeciwko nadawaniu obywatelstwa duńskiego kandydatom z krzyminalną przeszłością, a przedstawicielka partii Karsten Lauritsen zaprezentowała ostatnio szereg przestępstw popełnionych przez imigrantów, którzy ledwo w ostatnich tygodniach otrzymali obywatelstwo. Na liście sa między innymi groźby pod adresem świadka, nielegalny obrót bronią, krzywoprzysięstwo i trzy usiłowania zabójstwa.

W zgodzie z Konwencją z 1961 roku, osoby bez obywatelstwa mają prawo starać się o nie do 21 roku życia w kraju swojego narodzenia przy założeniu, że mieszkały w danym kraju przynajmniej 10 lat i nie były skazane za przestępstwa na dłużej niż 5 lat więzienia, a także nie stały się zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego. 36 wspomnianych kandydatów nie zostało jeszcze skazanych w związku z przestępstwami, co na chwilę obecną w świetle Konwencji ONZ otwiera im drogę do duńskiego paszportu.

na podstawie: cphpost.dk

 

Zobacz również:

Komisja Europejska: „Kontrole graniczne zgodne z unijnym prawem”

Władze Danii przywrócą kontrole graniczne. Sukces ludowców

Duńscy ludowcy chcą zamknięcia granic