rakietyRepublikański senator John McCain chce reaktywacji planów umieszczenia w Polsce i w Czechach, amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Przeciwko tym planom opowiadają się jednak czescy dyplomaci, którzy uważają, że ich kraj nie potrzebuje obcych wojsk na swoim terenie.

Propozycja McCaina ma oczywiście związek z obecną sytuacją na Krymie i wkroczeniem wojsk rosyjskich na teren, który znajduje się na Ukrainie. Były kandydat na prezydenta USA, chce reaktywować plany umieszczenia elementów tarczy antyrakietowej na terenie Czech i Polski, z czego w 2009 roku zrezygnował amerykański prezydent Barack Obama. McCain postuluje równocześnie wspólne manewry wojsk USA i krajów bałtyckich, a także jak najszybsze przyjęcie Gruzji i Mołdawii do NATO.

Pomysł prawicowego senatora, nie znalazł jednak uznania wśród czeskich dyplomatów. Minister spraw zagranicznych, Lubomir Zaorálek z Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej, powiedział czeskim mediom, że w obecnej sytuacji, amerykańska tarcza niczego nie zmieni, ponieważ konflikt na Krymie, nie zagraża bezpieczeństwu Czech i amerykańskie radary nie mają z tym żadnego związku.

McCain w 2008 roku przegrał wybory z obecnym prezydentem USA, Barackiem Obamą. Od tego czasu, jako senator, krytykuje dyplomację obecnych władz, strasząc zagrożeniem ze strony Iranu i innych państw Bliskiego Wschodu. W optyce McCaina, elementy amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Europie Środkowej, miałyby chronić Stany Zjednoczone przed atakiem ze strony Rosji czy wspomnianego Iranu. Pomysł budowy amerykańskiego systemu obrony w naszym regionie, powstał podczas prezydentury republikanina, Georga Busha.

na podstawie: lidovky.cz.