bosnia-zolnierzePolicja Bośni i Hercegowiny aresztowała trzech byłych żołnierzy, którzy są oskarżani o dokonanie mordów na serbskich mieszkańcach Srebrenicy. Miasto było dotąd symbolem działań Serbów w czasie konfliktu w byłej Jugosławii.

Funkcjonariusze aresztowali trzech Bośniaków na wniosek miejscowej agencji zajmującej się badaniem zbrodni w byłej Jugosławii. Trzech członków bośniackiej obrony terytorialnej z początku lat 90., miało uczestniczyć w zbrodni na ośmiu serbskich mieszkańcach Srebrenicy i okolicznych wsi, czego miano dokonać w 1992 r. Ofiarami działań bośniackich żołnierzy mieli być cywile.

Prezes Stowarzyszenia Serbskich Weteranów z Srebrenicy, Bojko Simić, uznał aresztowania za pozytywną zmianę w działaniach władz Bośni i Hercegowiny, choć Serbowie wciąż nie są zadowoleni z polityki prowadzonej przez bośniackich prokuratorów.

Srebrenica była dotąd symbolem serbskich zbrodni w czasie wojny w byłej Jugosławii. W 1995 r. miano tam bowiem dokonać masakry kilku tysięcy bośniackich muzułmanów.

Na podstawie: balkaninsight.com.