Syryjski prezydent Baszar al-Assad złożył życzenia wszystkim wyznawcom chrześcijaństwa obchodzącym obecnie Wielkanoc. Ze swojej strony chrześcijańscy hierarchowie wyrazili nadzieję na rychłe zakończenie wojny w Syrii, a także modlili się o powodzenie działań tamtejszej armii i samej głowy państwa.

Syryjska Republika Arabska mimo trwającego prawie dekadę konfliktu jest dalej państwem wieloetnicznym i wieloreligijnym. Z tego powodu przy okazji każdych świąt tamtejsze władze podkreślają znaczenie obecności wyznawców Chrystusa na syryjskiej ziemi. Syryjski prezydent poprzez szefa swojej kancelarii złożył więc życzenia wielkanocne wszystkim chrześcijanom.

Na większości syryjskich terytoriów sytuacja wygląda obecnie stabilnie. Dzięki temu syryjska wspólnota chrześcijańska powoli odbudowuje zniszczone świątynie, a przede wszystkim wraca do normalnego życia po represjach ze strony islamskich fundamentalistów. W wielu miejscach Syrii odprawiano więc Msze Święte, podczas których odnoszono się również do bieżącej sytuacji kraju.

Hierarchowie odprawiający nabożeństwa modlili się więc o pomyślność Syrii, czyli głównie o ostateczne zaprowadzenie w niej pokoju, stabilizacji i bezpieczeństwa. Pastor Boutros Zaoura z Narodowego Kościoła Ewangelickiego stwierdził wręcz, że syryjski naród już zwyciężył nad swoimi wrogami, co udało się dzięki jego spójności i jedności. Sami Syryjczycy doświadczyli zaś najcięższych warunków przypominających o cierpieniach Jezusa Chrystusa.

Biskupi nie ukrywali także modlitwy za pomyślność działań Syryjskiej Armii Arabskiej oraz głowy państwa. Życzyli oni al-Assadowi zwłaszcza szybkiego powrotu do zdrowia po przebytym zakażeniu koronawirusem.

Na podstawie: sana.sy, tishreen.news.sy.