abw, agencja bezpieczeństwa wewnętrznego, nkwd, sbJak czytamy w dzisiejszej „Rzeczpospolitej”, Związek Byłych Funkcjonariuszy Służb Ochrony Państwa – ugrupowanie znane przede wszystkim z obrony emerytur funkcjonariuszy peerelowskiej bezpieki, znalazł tanie lokum w pomieszczeniach Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przy ul. Rakowieckiej 2A w Warszawie.

Związek zajmuje lokal od stycznia 2004 roku i nie płaci ABW za użyczenie mu pomieszczeń. Jak tłumaczy biuro prasowe Agencji, związek ponosi jedynie „koszty eksploatacyjne wynikające z użytkowania tego lokalu”. Zgodę na bezpłatne korzystanie z pomieszczenia ABW przez związek wyraził Andrzej Barcikowski, szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w latach 2002 – 2005.

Bogdan Święczkowski, szef ABW w latach 2006 – 2007 o fakcie użyczania lokalu esbekom, dowiedział się pod koniec kierowania Agencją. „– Nie zerwałem jednak umowy ze związkiem, bo nie chciałem być uznany za bezwzględnego w stosunku do emerytów” – tłumaczy dziennikarzom „Rzeczpospolitej”.

Na stronie Związku Byłych Funkcjonariuszy Służb Ochrony Państwa można znaleźć jego logo – orła w koronie trzymającego w szponach kontur polskich granic z wpisanymi wewnątrz literami „ZBF SOP”. Jest ono niemal identyczne z tym używanym przez ABW – jedyną różnicą są litery wpisane w kontur.