fr-islamFrancuzi wyrazili swoje opinie na temat różnych religii spotykanych w dotkniętej multikulturalizmem Francji. Z sondażu przeprowadzonego przez Institut Montaigne i Agencję badawczą Tilder, związaną z programem “Place aux idées” (“Miejsce dla idei”) emitowanym w kanale parlamentarnym LCP, wynika, że jedynie islam jest negatywnie odbierany przez większość społeczeństwa.

Aż 73% respondentów zadeklarowało swój negatywny stosunek do tej religii, są to niemalże 3/4 badanych. W wypadku innych religii, stosunek pozytywny zdecydowanie górował nad negatywnym wśród ankietowanych. W pytaniu o buddyzm aż 87% badanych wyraziło swój pozytywny stosunek do tej religii, po buddyzmie najbardziej lubiany we Francji jest protestantyzm, który pozytywnie ocenia 76% badanych, kolejny na liście jest katolicyzm z 69% i judaizm, do którego pozytywnie podchodzi 64% badanych. W tym kontekście islam wypada na prawdę blado, gdyż tylko 28% respondentów odpowiedziało, że postrzega go pozytywnie.

Wprawdzie ponad połowa badanych (52%) uznała, że islam jest religią taką sama jak inne, to tylko 36% respondentów uważa, że konstytutywną laickość kraju można pogodzić z praktykami tej religii.

Islam jest drugą pod względem ilości wyznawców religią we Francji, na 56 milionów mieszkańców kraju nad Loarą aż około 8 milionów jest wyznawcami Allaha, stanowiąc tym samym ponad 7% populacji. Większość muzułmanów pochodzi z byłych kolonii w Północnej Afryce i przyjechało do Francji korzystając z przywilejów przysługujących byłym koloniom.

Wyznawcy tej religii znani są z silnej odrębności i niechęci do integracji ze społeczeństwem Republiki Francuskiej. W ankiecie 40% badanych stwierdziło, iż obecność islamu w ich kraju wzbogaca tamtejszą kulturę. W praktyce jednak raczej ją dominuje.

na podstawie: islamversuseurope.blogspot.com

Zobacz również:
Francja: Co trzeci Francuz popiera partię nacjonalistów