Trzecie i najprawdopodobniej ostatnie referendum w sprawie niepodległości Nowej Kaledonii zakończyło się porażką zwolenników jej odłączenia od Francji. Nie mogło być zresztą inaczej, bo separatystyczny Kanacki i Socjalistyczny Front Wyzwolenia Narodowego wezwał do bojkotu głosowania z powodu pandemii koronawirusa.

Różnica czasu między Francją a jej terytorium zależnym powoduje, że niedzielne referendum niepodległościowe zostało już zakończone. Cząstkowe wyniki wskazują tymczasem na zdecydowane zwycięstwo zwolenników pozostania przy państwie francuskim. Przeciwko secesji Nowej Kaledonii miało więc zagłosować blisko 96,5 proc. mieszkańców.

Wynik nie powinien jednak dziwić, gdy weźmie się pod uwagę wezwania do bojkotu referendum przez koalicję zwolenników niepodległości. Kanacki i Socjalistyczny Front Wyzwolenia Narodowego (FLNKS) opowiadał się przeciwko organizacji głosowania, uzasadniając swoje stanowisko trwającą pandemią koronawirusa. Z jego powodu nie dało się bowiem przeprowadzić „uczciwej kampanii”.

Francja zdecydowała się powziąć specjalne środki ostrożności przy okazji referendum, lecz ostatecznie nie doszło do żadnych incydentów. Bezpieczeństwa na terytorium znajdującym się w Oceanii pilnowało dwa tysiące żandarmów, 130 radiowozów, 30 pojazdów opancerzonych, a także francuskie siły powietrzne.

Mieszkańcy Nowej Kaledonii poszli dzisiaj do urn już po raz trzeci. W poprzednich referendach, mających miejsce w 2018 i 2020 roku, większość głosujących także opowiedziała się przeciwko niepodległości. Co prawda wówczas FLNKS nie namawiało do bojkotu, ale również krytykowało sposób przeprowadzenia głosowania.

Porozumienia z Nouméa, zawarte między państwem francuskim a separatystami, przewidywały, że trzecie referendum będzie ostatecznie decydowało o statusie Nowej Kaledonii. W tej chwili ugrupowania niepodległościowe nie chcą jednak rozmawiać na ten temat. FLNKS uznaje zresztą przeprowadzenie tegorocznego głosowania za „wypowiedzenie wojny”.

Na podstawie: 20minutes.fr, lefigaro.fr, france24.com.

fot. flickr.com.

Zobacz również: