Polski rząd znosząc podatek dochodowy dla osób poniżej 26. roku życia chce przyciągnąć większą liczbę młodych ukraińskich pracowników, chociaż według gabinetu Mateusza Morawieckiego ma przede wszystkim zwiększyć zatrudnienie wśród Polaków, a także pomóc im wyjść z tak zwanej „szarej strefy” – komentuje niemiecki tygodnik „Der Spiegel”.

Na łamach internetowego wydania jednego z najbardziej znanych na świecie magazynów ukazał się artykuł, w którym niemiecka gazeta przedstawia przedwyborcze zapowiedzi rządu Prawa i Sprawiedliwości. Pochyla się przy tym nad zapowiedziami zniesienia podatku dochodowego dla osób poniżej 26. wieku życia, które to rozwiązanie wejdzie w życie już za cztery dni, czyli 1 sierpnia bieżącego roku.

„Der Spiegel” zauważa, że według rządowej propagandy te rozwiązanie ma głównie zwiększyć zatrudnienie wśród młodych Polaków, w tym również pomóc im w wejściu na legalny rynek pracy. Z możliwości zwolnienia z podatku PIT ma skorzystać ogółem blisko 2 miliony osób, zaś zdaniem ekonomicznych ekspertów będzie to także zachęta do przyjazdu dla kolejnej rzeszy ukraińskich imigrantów, uciekających z własnego kraju przed kryzysem gospodarczym.

Gazeta zauważa jednocześnie, że zmiany w systemie podatkowym są poddawane krytyce przez część środowisk ekonomicznych. Chociażby Polska Izba Gospodarcza twierdzi, że zwolnienie z podatku PIT dla określonej grupy osób jest naruszeniem zasady równego traktowania.

Na podstawie: dw.com, spiegel.de.