Należąca do włoskiego koncernu Fiat fabryka FCA Powertrain Poland w Bielsko-Białej przygotowuje się do zakończenia działalności. Związki zawodowe otrzymały już informację o planowanym rozwiązaniu umów ze wszystkimi pracownikami. Likwidacja zakładu jest związana z polityką klimatyczną Unii Europejskiej i ze spadkiem zapotrzebowania na silniki spalinowe.

W ubiegłym roku założona w 2003 roku fabryka zwolniła prawie 300 osób. Związkowcy nie ukrywają więc, że spodziewali się kolejnych cięć etatów. Od lutego do grudnia bieżącego roku FCA Powertrain Polan ma rozwiązać umowę z kolejnymi 468 osobami, czym zajmie się wyznaczony likwidator.

Zakłady w Bielsku-Białej mają pracować jeszcze tylko parę miesięcy. W marcu zakończona zostanie produkcja jednostek GSE, w kwietniu SDE, a do końca maja fabryka ma przestać dokonywać obróbki SDE.

Przedstawiciele firmy mówią wprost, że likwidacja zakładu związana jest z regulacjami wprowadzonymi przez Komisję Europejską, dotyczącymi zakazu sprzedaży od 2035 roku silników spalinowych W związku z unijną polityką klimatyczną już w tej chwili spadło zapotrzebowanie na nowe jednostki napędowe.

Na podstawie: motoryzacja.interia.pl, auto-swiat.pl.