Rządzący przy współpracy z parlamentem przygotowali już nowelizację ustawy o pomocy uchodźcom z Ukrainy, podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę niecały tydzień temu. Zmiany w prawie mają na celu umożliwienie korzystania z wszelkiego rodzaju świadczeń przez Ukraińców, którzy wpierw uciekli przed wojną do Rumunii i Mołdawii.

Ustawa podpisana przez Dudę pojawiła się w Dzienniku Ustaw w ubiegłą sobotę. Przewiduje ona głównie ułatwienia dla ukraińskich obywateli chcących uzyskać dostęp do polskiego rynku pracy, a także do oferowanego przez państwo szerokiego wachlarza świadczeń społecznych. Zaledwie kilka dni po jej wejściu w życie ma ona jednak zostać znowelizowana.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik porozumiał się w tej sprawie z Wiesławem Szczepańskim, przewodniczącym sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych. Nowelizacja trafi więc pod obrady parlamentu jako projekt komisyjny.

Konieczność zmian tłumaczy teraz szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Michał Dworczyk. Twierdzi on, że są one potrzebne z powodu „dynamicznie zmieniającej się sytuacji”. Dodatkowo rządzący w obliczu napływu blisko dwóch milionów uchodźców chcą cały czas doskonalić przyjęte rozwiązania, aby pomóc zwłaszcza Polakom przyjmującym ich w swoich domach.

Na razie Dworczyk mówi jednak o jednej zmianie, a mianowicie o umożliwieniu dostępu do świadczeń socjalnych i rynku pracy większej liczbie Ukraińców. Chodzi mianowicie o ukraińskich obywateli, którzy początkowo trafili do Mołdawii i Rumunii. Pierwsza wersja ustawy była bowiem skierowana jedynie do osób bezpośrednio przybywających do Polski.

Na podstawie: bankier.pl, dziennik.pl.