Wrocław jest jednym z miast najchętniej przyjmujących imigrantów z Ukrainy. Tamtejsze miejskie władze rozpoczynają z tego powodu zmasowaną kampanię, mającą przybliżać naszego wschodniego sąsiada. Ponadto ma powstać Koalicja Organizacji Mniejszości Imigrantów wspierająca proimigracyjnych aktywistów.

Jak podaje Radio Wrocław, w stolicy Dolnego Śląska mieszka obecnie od 60 tysięcy aż do 100 tysięcy ukraińskich imigrantów. W związku z tym w poniedziałek w pojazdach Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji wystartuje specjalna kampania, o czym poinformowała zresztą Olga Chrebor, pochodząca z Ukrainy pełnomocnik prezydenta ds. przybyszy z Ukrainy.

Wrocławska komunikacja zaprezentuje więc klipy poświęcone właśnie samej Ukrainie. – Mam nadzieję, że będzie to bardzo miły gest dla osób z Ukrainy, które tęsknią za swoim krajem właśnie teraz, kiedy przez pandemię i zamknięcie granic są we Wrocławiu ‘zatrzymane’ i nie mogą odwiedzać swoich rodzin ani rodzinnych stron – twierdzi Chrebor.

To nie jedyne działania propagandowe władz miasta. Bartłomiej Ciążyński, doradca prezydenta ds. tolerancji i przeciwdziałania ksenofobii, wystosował dodatkowo specjalny apel do mediów. Pouczył je więc, aby nie prezentowały na przykład informacji o licznych przypadkach pijanych Ukraińców powodujących wypadki drogowe. W przypadku Polaków nikt bowiem nie podkreśla narodowości sprawców.

Kolejnym elementem zmasowanej kampanii liberalnych władz Wrocławia będzie stworzenie Koalicji Organizacji Mniejszości Imigrantów. Od kwietnia bieżącego roku ma ona wspierać aktywistów „działających na rzecz społeczności i dialogu”.

Na podstawie: radiowroclaw.pl.

Zobacz również: