lampedusa2Włochy wciąż borykają się z nielegalnymi imigrantami, przedostającymi się na terytorium kraju przez Morze Śródziemne. Tylko w ciągu ostatniego weekendu włoskie służby zatrzymały na morzu i przetransportowały na teren Włoch około 500 imigrantów.

Jedna z grup podróżowała gumową łodzią motorową, która uległa wywrotce na morzu. Przebywający na niej ludzie mieszkańcy zachodniej Afryki znaleźli się w wodzie: 22 z nich uratowała straż przybrzeżna, pozostałych 31 uznano za zaginionych. Rozbitkowie, w większości obywatele Nigerii zostali przetransportowani na wyspę Lampedusa.

Ta, jak i wiele innych łodzi usiłujących sforsować Morze Śródziemne, wyruszyła z wybrzeży Libii. Kandydaci na imigrantów rekrutują się zazwyczaj z mieszkańców Afryki Subsaharyjskiej. Najwięcej łodzi wyrusza własnie latem, kiedy morze jest najspokojniejsze, lecz pomimo tego dochodzi do wielu wypadków i zatonięć.

Co roku drogą morską do Włoch dostaje się tysiące imigrantów. Płacą oni przemytnikom, by przedostać się na stary kontynent, gdy im się to uda, dzięki strefie Schengen mogą przemieszczać się niemal po całej Europie.

na podstawie: PAP

Zobacz również:
Liczba imigrantów we Włoszech wzrosła o 3 miliony