erdogan-iranTurecki premier Recep Tayyip Erdoğan, złożył dwudniową wizytę w Iranie. Spotkał się w podczas niej z najwyższymi władzami tego kraju. Celem wizyty szefa tureckiego rządu, była poprawa stosunków irańsko-tureckich, które zostały nadwyrężone przez dzielące oba państwa stanowisko wobec konfliktu w Syrii.

Erdoğan przybył do Teheranu we wtorek wieczorem, na czele delegacji wyższego szczebla. Został przyjęty przez irańskiego wiceministra spraw zagranicznych Amira Hosseina-Abdollahianiego. W środę spotkał się natomiast z najwyższym przywódcą duchowym Iranu, ajatollahem Alim Chameneim, który określił relacje irańsko-tureckie jako przyjazne i braterskie. Turecki premier stwierdził natomiast, że współpraca Iranu i Turcji może przynieść korzyści obu krajom oraz całemu regionowi.

Spotkanie Erdoğana z irańskim prezydentem Hassanem Rouhanim, przyniosła decyzję o podpisaniu umowy tworzącej Radę Współpracy na wysokim szczeblu, a także zwołaniu w najbliższym czasie spotkania komisji gospodarczej z udziałem przedstawicieli obu krajów. Premier Turcji pochwalił działania prezydenta Iranu, które pozwoliły na wydobycie się tego państwa z izolacji międzynarodowej, a także zaprosił Rouhaniego do Turcji.

Podczas wizyty podpisano szereg umów dotyczących współpracy w zakresie energetyki, bankowości, handlu czy branży filmowej. Turcja chce przede wszystkim zwiększy import gazu i ropy naftowej z Iranu, choć dzień przed wizytą Erdoğana, amerykański sekretarz stanu ds. terroryzmu i wywiadu finansowego, ostrzegał Ankarę przed podpisywaniem umów z Teheranem.

na podstawie: presstv.ir, hurriyetdailynews.com.