Ponad stu więźniów baskijskiej separatystycznej organizacji ETA, przebywających w zakładach karnych w Hiszpanii i Francji, ogłosiło strajk głodowy w ramach solidarności z jednym z członków ugrupowania, który ze względu na stan zdrowia ubiega się o przedterminowe zwolnienie.

Strajk rozpoczął się już w zeszłym tygodniu, głównie we francuskich więzieniach. Z biegiem czasu zaczęli dołączać do niego kolejni więźniowie. W niedzielę wieczorem protest głodowy prowadziło 108 skazańców, w poniedziałek już ponad 150. Wczoraj głodówkę ogłosił m.in. lider baskijskich separatystów Arnaldo Otegi, który przebywa w więzieniu od 2009 roku.

Uczestnicy strajku chcą okazać solidarność z Iosu Uribetxeberrią, u którego zdiagnozowano złośliwy nowotwór. Uribetxeberria w 1998 został skazany na 32 lata więzienia za uprowadzenie i przetrzymywanie przez 532 dni funkcjonariusza więziennego. Uribetxeberria ogłosił tydzień temu strajk głodowy, domagając się warunkowego zwolnienia z powodu złego stanu zdrowia.

W chwili obecnej w więzieniach w Hiszpanii i Francji przebywa ponad 700 członków ETA, w większości skazanych za działalność terrorystyczną. W  ciągu 41 lat działalności ETA w jej zamachach zginęło 828 osób; na początku 2011 roku separatyści ogłosili stałe zawieszenie broni.